تعجب راه درست تقویت خودرو خود را سنگ کنید؟ این را بیاموزید

با برنامهریزی مجدد و یا تعویض ECU خودروی خود، زمانبندی سوپاپها، مخلوط سوخت و هوا و دیگر ورودیهای اسب بخار خود

توسط مدیر سایت در 12 اردیبهشت 1402

با برنامهریزی مجدد و یا تعویض ECU خودروی خود، زمانبندی سوپاپها، مخلوط سوخت و هوا و دیگر ورودیهای اسب بخار خودروی شما تغییر خواهد کرد. ورود خودرو به بافت تاریخی یزد به دلیل کم عرض بودن بسیاری از ورودیهای آن ممکن نیست و سیاستهایی برای جلوگیری از ورود ترافیک موتوری و خودرویی به آن نیز اتخاذ شدهاست. برای مثال در یک نتیجه گیری کلی به دست آمده از “مسابقات” Indy car ، هر سه پوند نیروی رو به پایین یک پوند کشش (drag) ایجاد میکرد، اگرچه ممکن است این روزها بال های آنها کارآمدتر شده باشند. هدف اصلی ایجاد ناحیهای با فشار کم در زیر خودرو است تا نیروی مخالفی به سمت بالا وجود نداشته باشد که در برابر نیروی رو به پایین ایجاد شده توسط اسپلیترها و اسپویلرها مقاومت کند. ↑ «علت اصلی توقف تولید تیبا مشخص شد». ↑ «خودرو سازان کمتر از یک میلیون خودرو تولید میکنند؛ ثبت نام ۵ تا ۶ میلیون نفری در قرعه کشی خودرویی! شرکت ایرانخودرو در مرداد ۱۳۴۱ با سرمایهای نزدیک به یکصد میلیون ریال توسط برادران خیامی بنیان نهاده شد و در شهریور همان سال با شماره ثبت ۸۳۵۲ و شناسهٔ ملی ۱۰۱۰۰۳۶۰۷۹۴ در ادارهٔ ثبت شرکتهای تهران به ثبت رسید. این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: از سوی دیگر مصرف سوخت خودروهای فرسوده بالا است و آسیب جدی از این ناحیه به کشور و منابع ملی وارد میشود. در سال ۲۰۱۰ میلادی این تعداد به ۱۸۵۷ کاهش یافت و به طرح جایگزینی خودروهای فرسوده آن کشور در ۲۰۰۹-۲۰۱۰ نسبت داده شد. در خودروهای اسپرت سعی میشود تا این مسیر حتیالامکان صاف و بدون پیچ و تاب طی شود. شاید ابتدا فیلتر را با دست سفت کنید ، اما بدانید حتی اگر این کار را با دست انجام شود ، لازم است نیم پیچ آخر را با آچار سفت کنید . این پیچ و تاب در اگزوز معمولاً به خاطر کاهش میزان صدای خروجی از اتومبیل است؛ اما همین پیچ و خم زیاد باعث میشود تا هوای خروجی از موتور نتواند با شتاب مناسب از اگزوز خارج شود و در برخی مواقع حتی برگشت بخورد. با خارج کردن هر چه بیشتر گازهای حاصل از احتراق، فضای بیشتری برای مخلوط سوخت و هوا در محفظه احتراق باقی میماند و این خود باعث افزایش قدرت موتور میشود. درنتیجه تغییر این کدها ممکن است باعث افزایش مصرف سوخت خودرو یا تغییرات دیگری شود ولی میتواند تقویت موتور ماشین را در پی داشته باشد و باعث افزایش قدرت آن شود. زیرا در هنگام تولید نیروی رو به پایین، اسپویلر و بال چیزی به نام کشش القایی تولید میکنند که باعث می­شود ماشین برای حرکت با همان سرعت به توان بیشتری نیاز داشته باشد. با از بین بردن زاویه Toe-in که کارخانه برای خودرو در نظر گرفته است (چرخهای جلو اندکی با زاویه نسبت به هم قرار میگیرند) و موازی کردن دقیق جهت چرخش آنها در مسیرهای مستقیم، باعث تقویت موتور ماشین خود شوید. بهطورکلی تقویت موتور ماشین بهمنظور افزایش میزان گشتاور و نیروی تولیدی موتور و یا اصلاح این دو مؤلفه است. با استفاده از توربو شارژ و سوپر شارژرها و نصب این سیستم و اضافه کردن آن به خودرو میتوان تیونینگ اتومبیل و گشتاور و قدرت موتور را به صورت فوقالعاده ای افزایش داد.

همچنین در بسیاری از مواقع تولید گشتاور بیشتر در یک موتور در دور موتور پایینتر نیز بهعنوان تقویت موتور خودرو ارزیابی میشود. ستون B یا ستون میانی خودرو بهعنوان «یکی از پیچیدهترین ساختارهای ممکن در میان سایر بخشهای خودرو» ممکن است از یک سازهٔ چند لایه شامل لایههایی با طولها و استحکامهای مختلف تشکیل شدهباشد. چرخها بهعنوان آخرین عضو سیستم تعلیق خودرو وزن آن را تحمل کرده و ارتباط نهایی را بین خودرو و زمین برقرار میکنند و درنهایت باعث حرکت خودرو میشوند. درنهایت باعث میشود که احتراق سریعتر اتفاق افتد و این امر خود، باعث تقویت مور ماشین میشود. با تغییر سیستم ترمز کاسهای به دیسکی سوراخ دار، برداشتن ابزار و لوازم اضافهای که مدتها با خود از اینطرف به آنطرف میبرید از صندوقعقب، تغییر جنس شیشههای اتومبیل و سایر مواردی که باعث کاهش وزن خودروی شما میشود، ازجمله روشهایی است که میتوان موتور ماشین را تقویت کرد. هود (دریچه) کاپوت نمونه شناخته شده ای از کانال کشی هوایی در خودرو است که باعث میشود جریان خروجی از دریچه هوای کاپوت، به صورت یکنواخت روی شیشه جلو خودرو و سقف حرکت می­کند و درنتیجه از میزان نیروی درگ کاسته شود و بهبود میزان مصرف سوخت خودرو را به همراه داشته باشد. اکثر برچسبهای بازرسی ایالات متحده، شماره ماه و سال را نشان میدهند. در ایالات متحده، هزینههایی که از جیب شما برای مالکیت خودرو میشود، بسته به ایالتی که در آن زندگی میکنید، میتواند بسیار متفاوت باشد. نکته جالب این است که سرعت چرخش سوپرشارژر به 50,000 دور در دقیقه میرسد که از 3 برابرِ حداکثر سرعت چرخش توربو شارژر هم بیشتر است. در حالی که اسپویلرها در واقع هدایت کننده جریان هوا به دور از منطقه ای هستند که اسپویلر در آن قرار دارد. دور موتور در زمان تعویض دنده کاهش پیدا میکند و افزایش سرعت متوقف میشود.

گرچه صنعت خودرو در آلمان متولد شد و در فرانسه رشد پیدا نمود ولی در کشورهای انگلیس و آمریکا پیگیری بیشتری نسبت به ان به عمل آمد. بسیاری از مردم کشورهای توسعه یافته ارتباط کمتری با همسایگان خود دارند و به ندرت راه میروند مگر اینکه برای پیادهروی اهمیت زیادی قائل شوند. این امر باعث تشویق مردم به رانندگی، حتی برای سفرهای کوتاهی که ممکن است قابل پیادهروی باشد شد، در نتیجه، وابستگی به خودرو در ایالات متحده افزایش یافت و تقویت شد. با افزودن تایرهای دیواره کوتاه نیز میتوانید شتاب خودرو را بهبود ببخشید ولی این کار باعث میشود کیلومترشمار ماشین درست کار نکند. یک روش، با توجه به نوع موتور، موتور ماشین دستکاری میشود و تغییراتی در آن ایجاد میشود؛ که روشی تخصصی و نیازمند دانش فراوانی در خصوص مکانیک خودرو است. در حوزه تعمیر و پروگرام ایسیو خودروهای تجاری و سنگین نیاز به پروگرامر های گران قیمت و پرتعداد تر نسبت به خودروهای سبک وجود دارد.دلیل قیمت بسیار بالای این قطعات که با ارزهای دلار، پوند و یورو به صورت اورجینال خریداری می شوند تعداد کمتر خودروهای سنگین و تخصصی بودن سیستم های کنترلگر آن ها به علت مصارف خاص تجاری است. فعالیتهای این شرکت تقویت یا اصطلاحاً تیونینگ تخصصی خودروهای مرسدس-بنز بود. معمولا لاستیکهای پهن برای خودروهای غیر جادهای مناسب است، خودروهایی که بیشتر در کوه و بیابان و طبیعت گردی استفاده میشوند. راه دیگر افزایش تعداد اگزوزها است که میتواند گازهای خروجی حاصل از احتراق را بیشتر به سمت بیرون انتقال دهد. اما راهحل دیگر برای اتومبیلهای جاده ای استفاده از یک کیت undertray است که در زیر موتور امتداد مییابد تا درگ ایجاد شده توسط اجزای محفظه موتور را به حداقل برساند. دیفیوزرها اغلب برای اتومبیلهای مسابقهای و پیست نصب می­شوند. استفاده از پره های طولی در دیفیوزرها رایج است و در سرعت بالا پایداری عقب خودرو را با کنترل جریان هوا ، تضمین کند. اگر قصد دارید با یک هندلینگ بی نظیر و شتابدهی بالا از رانندگی در جاده ها لذت ببرید پیشنهاد می کنیم حتما این قطعه منحر به فرد را در خودرو خود نصب کنید. این کار معمولاً توسط یک فرد متخصص در این امور انجام میشود؛ اما در روش دوم نیاز به دانش خاصی نبوده و تنها با تغییر چند مورد از لوازم خودرو و تعویض برخی قطعات، میتوان موتور ماشین را تقویت کرد؛ که خود راننده هم میتواند آنها را انجام دهد. یک مشکل رایج برای سالمندان این سؤال است که چه زمانی یک وضعیت پزشکی یا پیری بیولوژیکی به اندازه کافی مشکل جدی ایجاد میکند که فرد باید رانندگی را متوقف کند. سوپرشارژر و توربو شارژر هر دو هوا را فشرده میکنند و به داخل محفظهی احتراق میفرستند. با تعویض شمعهای معمولی با شمعهای سوزنی و ایردیوم میتواند به احتراق درون سیلندرها کمک کند تا مقاومت کمتری در برابر جرقه داشته باشند. در صورت استفاده از بنزین معمولی با اکتان پایین موتور شما در زمان کارکرد در حالت تمام گاز دچار پدیده ضربه زدن Knock در سیلندر میشود (به دلیل اینکه بنزین معمولی در دما و فشار کمتری به حالت خودسوزی دچار میشود) بنابراین قبل از جرقه زدن شمع، مخلوط سوخت و هوا محترق شده و این هم باعث افت توان موتور و هم ضربههای قوی در محدوده سر سیلندر میشود.

این کار باعث تخلیه راحتتر گازهای خروجی میشود. یک قطعه جانبی دیگر که بر روی بال پشتی نصب میشود و نیروی باله را به حداکثر مقدار خود می­رساند،گورنی فلپ (Gurney flap) نام دارد. در واقع کاهش عرضهٔ خودروها به بازار، منجر به ایجاد مابهالتفاوتهای بسیار میان قیمت کارخانه و بازار شدهاست؛ تا بهوسیله این تفاوت، جذابیت کاذبی برای خریداران ایجادشده و آنان را متقاعد به ثبتنام برای خرید خودروها با قیمت کارخانهای کنند. باوجود آنکه در خودروسازی روز جهان، شرکت خودروسازی یافت نمیشود که حتی تولیدکننده یک مدل خودرو با حجم موتور بیش از ۲ لیتر نباشد؛ اما ایرانخودرو و سایپا بهدلایل فوق، همچنین بهدلیل فشار دولتها بر خودروسازان جهت جلوگیری از تولید خودروها با موتور قوی که خود بهدلیل تملک پالایشگاهها توسط دولتها و شبهدولتها و تلاش آنان برای صادرات بنزین میباشد؛ بهعلاوه، عدم سرمایهگذاری خودروسازان ایران در تحقیق و توسعه و ارتباط با دانشگاهها در حوزه تولید موتورهای قدرتمند و بهروز، این شرکتها در این زمینه دچار عقبماندگی جدی گردیدهاند. نکته قابلتوجه این است که تقویت یک موتور همواره موجب بالا رفتن مصرف سوخت و یا استهلاک موتور نمیشود و در بسیاری از موارد تقویت اصولی و حرفهای در یک موتور موجب بهبود مصرف سوخت، افزایش راندمان موتور و همچنین کاهش استهلاک و آلودگی موتور نیز میشود. کارخانه سازنده بهمنظور تولید بیشترین راندمان در عین مصرف بهینه سوخت کدها را بازنویسی میکند. گونهای دیگر از این محصول با (نام اختصاری CFRPs) هزینهٔ بسیار بالایی برای تولید میطلبد اما با توجه به استحکام و وزن معقولی که نسبت به استحکامش دارد و همینطور در مبحث استحکام ویژه مورد بهرهبرداری میتواند قرار بگیرد که به عنوان مثال برنامههای هوافضا، مهندسی خودرو، وسایل ورزشی و تعداد فزایندهای از دیگر برنامههای کاربردی مصرفکننده و فنی را میتوان نام برد. مانند سایر وسایل نقلیه، اتومبیلها در آثار هنری از جمله موسیقی، کتاب و فیلم گنجانده شدند. در برخی مناطق، وسایل نقلیه رانندگاه تازهکار باید دارای یک علامت هشدار باشد تا به سایر رانندگان هشدار دهد که وسیله نقلیه توسط یک راننده بیتجربه و دانشآموز هدایت میشود و این فرصت را به آنها میدهد تا محتاطتر باشند و سایر رانندگان تشویق میشوند که به تازهکارها آزادی عمل بیشتری بدهند. زاویه حمله در تیغه بالهها از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که تأثیر زیادی بر درگ آیرودینامیکی می­گذارد و همچنین نحوه توزیع نیروها را تعیین میکند. این قطعات در سال ۱۹۷۰ توسط یک راننده فرمول یک با همین نام مورد استفاده قرار گرفت.گورنی فلپ یک نوار کوچک است که، معمولا با زاویه قائم به روی سطح بال قرار داده شده و به جداسازی هوا از بال کمک می کند و نیروی رو به پایین را به حداکثر می­رساند. به عنوان مثال، بال عقب Escort Cosworth به دلیل نوع دیفرانسیل 4WD (و نه RWD)، زاویه حمله متفاوتی نسبت به Sierra دارد. این خودرو بر خلاف نسل قبلی ، دیفرانسیل جلو است که حذف دیفرانسیل و گاردان از عقب خودرو باعث میشود فضای کابین بازتر شده و بتوان لاستیک زاپاس را به زیر فضای بار انتقال داد. از طرف دیگر، اگر بدنه اتومبیل به گونه ای باشد که جریان هوا باعث ایجاد نیروی روبه بالا شود، ممکن است اسپویلر این نیرو را کاهش داده و مسافت پیموده شده و در ادامه مصرف سوخت را بهبود بخشد.

در اینجا بیشتر به بررسی وب سایت norbert performance.

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن
avatar
کاربر سایت
تاریخ ثبت : 12 اردیبهشت 1402